T1620N65TOFXPSA1
Berton Electronics Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
T1620N65TOFXPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 6.5 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 2290 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 2530 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 350 mA
Structure : Single
Package / Case : DO-200AE
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 36000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 350 mA
Base Product Number : T1620N65
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : SCR MODULE 6500V 2530A DO200AE
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
SCR Module 6.5 kV 2530 A Single Chassis Mount DO-200AE