IFF300B17N2E4PB11BPSA1
Berton Electronics Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
IFF300B17N2E4PB11BPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 400 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : MIPAQ™
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.3V @ 15V, 300A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1700 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 1500 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 27 nF @ 25 V
Configuration : Half Bridge
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : IFF300
Description : IGBT MOD 1700V 400A 1500W
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1700 V 400 A 1500 W Chassis Mount Module